65-42-M/02 Cestovní ruch

školní vzdělávací program Cestovní ruch

Učební plán (od 1. 9. 2018 počínaje prvním ročníkem)

  • čtyřletý studijní obor zakončený maturitní zkouškou
  • denní forma studia
  • Absolvent je připraven vykonávat profese a profesní činnosti v oblasti cestovního ruchu jako samostatný odborný, střední nebo vyšší řídící pracovník v cestovních kancelářích, cestovních agenturách, hotelovém provozu, informačních střediscích místních nebo regionálních, dále jako pracovník odborů cestovního ruchu při městských nebo krajských úřadech, v kulturních, lázeňských a sportovně rekreačních zařízeních, v dopravních podnicích a v oblasti propagace cestovního ruchu. Je též schopen zastávat manažerské funkce v oblasti soukromého podnikání v cestovním ruchu (vedení soukromé cestovní kanceláře, směnárny, podniku ubytovacích a stravovacích služeb, provozování průvodcovské činnosti). Absolvent je připraven na veškeré činnosti spojené s organizováním využití volného času jak účastníků cestovního ruchu, tak i domácího obyvatelstva. Absolvent odpovídá svými jazykovými a odbornými znalostmi a praktickými dovednostmi požadavkům profesní poptávky na trhu práce v souvislosti
    s rostoucími kvantitativními a kvalitativními požadavky na rozvoj úrovně CR jako dynamického odvětví služeb. Uplatnění může absolvent nacházet v tuzemsku i v zahraničí. Příklady povolání a typových pozic: samostatný pracovník cestovního ruchu, odborný pracovník cestovní kanceláře, odborný administrativní pracovník podnikatelské organizace, konzultant a organizátor zájezdů, specialista, poradce cestovního ruchu,  provozní úředník cestovního ruchu, úředník tuzemských cestovních služeb, úředník tuzemských a zahraničních cestovních služeb, samostatný pracovník samosprávy pro cestovní ruch, odborný administrativní pracovník orgánu samosprávy, referent zahraničních vztahů, samostatný pracovník pohostinství a hotelového provozu, vedoucí rezervačního oddělení, vedoucí recepce. Absolventi se mohou rovněž uplatnit případně jako odborní průvodci (průvodci cestovního ruchu, turistických zájezdů, delegáti). Absolvent je připraven také tak, aby po složení maturitní zkoušky mohl nastoupit do některé z forem terciárního vzdělávání, zejména ke studiu na vysoké škole nebo na vyšší odborné škole. Absolvent má rovněž předpoklady pro to, aby rozvíjel vlastní podnikatelské aktivity.
  • Odborná praxe je prováděná plně formou praxe: ve 3. ročníku se jedná o 3 týdny praxe v podnicích zaměřených na cestovní ruch a ve 4. ročníku 1 týden formou „Letní školy. Podkladem pro hodnocení je vyhotovení zprávy z praxe.

Školní vzdělávací program oboru je uložen k nahlédnutí v sekretariátu školy.